Milli Eğitim Bakanlığı “Kılık Kıyafet Serbestliği” Uygulaması İle İlgili Genelge Şart.


 

BU YIL KIYAFET SERBESTLİĞİ İÇİN GENELGE ŞART

Bakanlar Kurulu tarafından 26.11.2012 tarihinde kararlaştırılarak yürürlüğe giren MEB’e bağlı okul öğrencilerinin kılık kıyafetlerine dair yönetmelik, okullarda sivil kıyafetlerin giyilmesini serbest hale getirmiştir. Ancak bu uygulama 2013-2014 eğitim öğretim yılından sonra devreye girecektir. Çünkü ilgili yönetmeliğin geçici birinci maddesinde “ 3’ üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 6’ncı maddenin ikinci fıkrasıyla yürürlükten kaldırılan hükümlerin uygulanmasına 2012-2013 öğretim yılı sonuna kadar devam edilir” denmektedir. Dolayısıyla bu yıl için imam hatip okullarında ve çok programlı liselerin imam-hatip programlarında isteyen öğrencilerin tüm derslere; diğer orta okul ve liselerde ise Kur’an-ı Kerim derslerine öğrencilerin başı kapalı girebileceğini, bunun haricinde yürürlükten kaldırılan eski yönetmelik hükümlerinin 2012-2013 öğretim yılı sonuna kadar uygulanacağı belirtilmiştir.

Ancak öğrenciler, yönetmelikte derslere sivil kıyafetle girilmesine 2013-2014 öğretim yılında başlanacağı açık bir şekilde ifade edilmiş olmasına rağmen , Sayın Milli Eğitim Bakanımızın sözlü olarak ‘ serbest kıyafet uygulaması fiilen başlamış oldu’ şeklindeki açıklamalarına dayanarak haliyle okullara sivil kıyafetle gelme çabası içerisine girmişlerdir. Bu durum ‘devletin dili yazıdır’ anlayışından hareketle mevcut yönetmelik gereği uygulamaya önümüzdeki yıl geçmek isteyen okul idarecilerini zor durumda bırakmıştır.

Belirtilen nedenlerden dolayı bakanlığımızın, idarecilerin ve öğrencilerin kafa karışıklığını gidererek sorunlar yaşanmasının önüne geçmek ve inisiyatifin okul yönetimlerinde olduğunu belirtmek için-üst norm kurallarına aykırı olmasına rağmen- isteyen okul idarecilerinin bu yıl da serbest kıyafet uygulamasına geçebileceklerini belirten bir genelge göndererek okul idarelerini iki arada bir derede pozisyonundan kurtarması zorunluluk arz etmektedir.

 

Gaziantep Eğitim Yöneticileri Derneği

12 Aralık 2012 Saat : 7:12
atatürk gaziantep

Köşe Yazarlarımız

>

Enver ÖZASLAN


DEĞİŞİM YÖNETİMİ

>

Aziz İKİDİŞLİ


GAZİANTEP VE EĞİTİM

Yazar Adı


Yazar Yazısı

Yazar Adı


Yazar Yazısı